Değirmen - HD Türk Filmi

AçıklamaDeğirmen, yönetmenliğini Atıf Yılmaz' ın yaptığı ve başrollerde Şener Şen, Serap Aksoy ve Levent Yılmaz'ın yer aldığı 1986 yapımı bir filmdi

Değirmen filminin konusu; Olaylar 1914 yıllarında küçük bir Anadolu kasabasında geçer. Bulgar kızı Nadya'nın oturak alemlerine katılması, o yörede bir sorun haline gelir. Bu nedenle de kaymakam Halil Hilmi, Nadya'yı kasabadan sürdürmek ister. Kaymakam ilk kez katıldığı bir bağevi eğlencesinde Nadya ile karşılaşır. Nadya oynamaya başlayınca eğlencenin düzenlendiği ev birden sarsılır. Davetliler zelzele paniğiyle kaçışırlar.Bu arbedede merdivenlerden yuvarlanan kaymakam gözünü hükümet konağının bahçesinde açar. Yüzü gözü sargılar içindedir. Deprem söylentisi Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırlarını aşıp hızla yayılınca kasaba elbirliği ile gerçekten yıkılır.

Film Manisa'ın Kula ilçesinde çekildi.

Değirmen filminin oyuncuları; Şener Şen, Serap Aksoy, Levend Yılmaz, Orhan Çağman, Ali Erkazan, Dursun Ali Sarıoğlu, Okaty Sözbir, Taner Barlas, Kemal İnci, Necdet Yakın, Orhan Erçin, Erol Durak, Ekrem Dümer, Uluer Süer, Cihat Tamer, Niyazi Er, Server Mutlu, Leyla Özalp, Suna Tanrıver, Nuri Tuğ, Ayhan Tanrıver, Azmi Örses, Yalçın Güzelce, Ehat Elinçe, Kemal Aygen, Mehmet İnci, Eylem Tanrıver, Çeşminaz Uygun, Fulya Turantaş'tır.

Değirmen filminin senaryosunu Barış Pirhasan Reşat Nuri Güntekin'in aynı eserinden uyarlamıştır. Değirmen filminin yönetmeni Atıf Yılmaz görüntü yönetmeni ise Orhan Oğuz'dur.